Bazı hastalar özellikle penis uzatmayla ilgili değil de sadece kalınlaştırmayla ilgili bir istekte bulunuyorlar. Yağ dokusuyla kalınlaşma ameliyathane şartlarında anestezi altında yapılan bir işlem. Yağ enjeksiyon sonrasında topaklaşmalar, şekil bozuklukları vs. olabiliyor. Dolayısıyla buna alternatif, özellikle son zamanlarda çok fazla yaygınlaşan Amerika’da Avrupa’da yaygınlaşan penise dolgu maddesi uygulaması ve bu şekilde kalınlaştırılması.

Şimdi biraz önce demiştim ki son zamanlarda bu işler çok arttı. Bakın çalışmalar yani penisin özellikle hyalüronik asit kullanarak yapılan çalışmalar giderek artıyor. Daha da devam eden birçok çalışma var. Şimdi burada özellikle bu işte Koreliler çok iyi. Yani bu son 2021 yılında bir çalışma yayınladılar. Çok güzel bir çalışma gerçekten. Neden Koreliler bu işi daha çok yapıyor. Dünyanın en büyük hyalüronik asit üreticilerinden bir tanesi Kore ve Kore’de gerçekten ülkemize göre ve diğer Avrupa ve Amerika ülkelerine göre Avrupa ve Amerika’ya göre oldukça uygun fiyatta ve bol miktarda da kullanabiliyorlar.

Ne kadar sonra normale dönüyor? Benim kendi hastalarımda iki yılda, iki yıl sonra. Mesela 7-8 santimetre ile başladık. İlk başta bir 10 santimetreye çıkıyor çok güzel, daha sonra 9ama hiçbir zaman aynı düzeye dönmüyor onu söyleyeyim. Tabi benim takip ettiğim 5 yıllık bir hastam yok. O kadar uzun süredir yapmıyoruz. Tabi yağ dokusu da aynı şekilde aslında. Teknik olarak bu ömür boyu süren bir kalınlaşma değil hem yağ doku hem de dolgu maddesi ömür boyu sürmüyor. Eninde sonunda belli bir miktar azalıyor.

Nereye yapılıyor bu? Bakın şurada peniste cildin altında, yani bilimsel olarak dartos zarı ile buck zarının arasına yapılıyor.

Bu işlem nasıl yapılıyor? Bir kere klinik şartlarında muayenehane şartlarında yapılıyor. Bir ameliyathanede bir hastanede yapmıyoruz. Kendi yerimde yapabiliyorum. Sünnet anestezisi gibi penisin işte sağına soluna ve penis üzerinde bir sinir var onları uyuşturuyoruz. 2 bazen 3 tane penis köküne iğne yapıyoruz. Cildi uyuşturuyoruz kremle. Hyalüyornik asit uygulaması yaklaşık 30 dakika 25 dakika civarı sürüyor.

Ne kadar dolgu maddesi kullanacağımıza o anda karar veriyor çünkü yapıp bakıyoruz ortalama 10’la 20 cc arasında hyalüronik asit kullanıyorum. Ben 10 cc altında ve 20 cc üstünde hiç kullanmadım. Bir de tabi penis uzatma yapmıyorsunuz sadece kalınlaştırma yapılıyor. Dolayısı böyle top gibi çok kalın bir penis elde etmek estetik açıdan da görsellik açısından da kötü olacağı için biraz da estetiğe de dikkat ediyoruz. Yani onun için de 20, 25, 30 cc ler bunlar yapılmıyor zaten. Bilimsel çalışmalarda da yapılmıyor. Bende yapmıyorum.

Genellikle kişiler hemen kalkıp eve gidebiliyorlar. Yani burada kalma süresi yok. Anestezi falan da olmadığı için eve gidiyorlar.

Cinsel ilişki soruluyor. Genellikle mastürbasyon ve cinsel ilişkiye ortalama 3 4 hafta sonra girilebiliyor.

Hyalüronik asit yağ dokusu gibi oynayan bir şey değil. Yani yaptığınız yerde genellikle kalıyor. Çok nadir, çok kısıtlı bir hareket ediyor penisin içerisinde dolayısıyla genelde yaptığımız yerde kalıyor.

Penis uzunluğundan mutlu olup sadece kalınlaştırma yapmak isteyen ve bir miktar da erken boşalması olan hastalarda bir miktar süreyi arttırabiliyor. Yağ enjeksiyonuna göre çok daha güvenilir olduğunu düşünüyorum. Yan etkileri, komplikasyonlar daha az. Her şeyden önce yani cerrahi yok ortada. Özellikle Amerika’da inanılmaz sayıda uygulanıyor.

Sonuç olarak hyalüronik asit enjeksiyonu özellikle uzatma istemeyen ya da uzunluğu yeten, kalınlaşma isteyen ve bir miktarda erken boşalması olan kişilerde oldukça uygun, güvenilir yapılabilen bir tedavidir.