Sertleşme bozukluğunda yeni bir umut olan özellikle hiç sertleşemeyen bütün, tedavileri almasına rağmen sertleşme bozukluğu olan bir protez uygulanması gereken hastalarda yeni bir umudumuz var artık. Burada isimleri biraz farklı işte stromal vasküler fraksiyon tedavisi diyenler var. Yağ dokusu kaynaklı yenileyici hücre tedavisi diyenler var ya da halk arasında bilinen genellikle kök hücre tedavisi. Genel bir isim belki çok doğru değil ama böyle de anılabiliyor. Ben daha çok yağ dokusu kaynaklı yenileyici hücre tedavisi demeyi tercih ediyorum. Çünkü gerçekten bu tanım oldukça çok uygun.

Nasıl uyguluyoruz bu tedavi? Kişilerden bir liposakşın yöntemi ile karın bölgesinden ya da erkeklerde yan taraftan yağ dokusu elde ediyoruz. Yaklaşık 50 cc ya da 100cc kadar bir yağ dokusu alıyoruz. Bu işlem yaklaşık yarım saat kadar sürüyor. Genelde anestezi uygulamıyoruz ama bazı hastalarda hafif bir sedasyon hafif bir anestezi yapmak zorunda kalabiliyoruz. Tabii aldığımız örneği ya da yağ dokusunu yaklaşık 2 saat süren bir prosedür ve işlemden geçiriyoruz ve sonuçta birtakım hücreler elde ediyoruz Yağ dokusunda bulunan ve farklılaşabilen kök hücreler bunları elde ediyoruz.50-100 cc yağ dokusundan yaklaşık 5 cc kök hücre elde ediyoruz. Bunun da penise enjekte ediyoruz. Bu hücreler penis dokusunda bir rejenerasyon dediğimiz yenilenme gerçekleşiyor.

Bu şu anda tek doz uygulanıyor. Bütün çalışmalarda böyle sadece tek doz uygulanıyor.

Etkisi ne zaman görüyoruz? 6 ayın sonunda 9uncu ayda hatta bir yıla kadar uzadığı da bilinebiliyor.

Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz: ciddi sertleşme bozukluğu olan hastalarda ya da sertleşmesi olmuyor hiçbir tedaviden fayda görmemiş. Özellikle şeker hastalarında, PEYRONI hastalarında , prostat  kanseri ameliyatı olmuş ve sonrasında sertleşmesi olmayan hastalarda protez öncesi gerçekten yeni bir umut bizim içinde heyecan, heyecan verici yeni bir tedavi modeli.