Erkekte sperm kanallarının kesilmesi bağlanması. Bu kadınlardaki tüplerin bağlanmasıyla hemen hemen eşdeğer durumdadır. Onun gibi düşünebiliriz şimdi vazektomi tüm dünyada çok sık uygulanan bir yöntem mesela Çin’de 8 milyon yıl da Amerika’da 500.000 kişi yılda vazektomi oluyor.

Lokal anestezi altında ofis ya da poliklinik şartlarında kolaylıkla yani bir taraf 15 20 dakika, diğeri de on beşinci dakikada yarım saatte yapılır. Normal kalkıp hayatınıza devam ediyorsunuz. Yüzde 99 koruyucudur. Aslında yüzde yüz koruyucudur ama cerrahi problemlerden dolayı veya kişilerin işte acele etmesinden dolayı değişebiliyor. Normalde ne gerekiyor? İşte en az bu işlemi yaptıktan sonra 10, 15, 20 boşalmadan sonra spermsiz hale geliyoruz. Bazen kişilere acele ediyor. O sırada hamilelik gerçekleşir.

Eş onayı çok önemli. Hem etik olarak hem de sosyal olarak resmi bir eşiniz varsa yani kağıt üzerinde evli olduğunuz bir eşiniz varsa mutlaka onunda imzası onayı. Evet ben de bu iş için onay veriyorum demesi lazım.

Boşalma sırasında sıvı gelir mi gelmez mi? Şimdi öncelikle sorunun cevabı evet gelir. Bizim zaten dışarıya gelen sıvımızın içerisindeki sperm miktar toplam sıvının yüzde 3-5’i kadar. Yani boşaldığımız zaman esas sıvı buradaki prostattan ve buradaki seminer bezlerden geliyor. Yani şöyle açıklayayım somut olsun: Ortalama 3cc boşalıyorsunuz. Bu ameliyatı olduktan sonra boşalma miktarınız 2.8, 2.7 , 2.9 arasında  gelir. Yani gözle görülebilen bir şey değil bu. Dolayısıyla boşalması sırasında sıvı gelmeye devam edecek.

Hormonsal bozukluk yapar mı? Cevap: Hayır yapmaz. Testislerin iki tane görevi vardır. Erkeklik hormonu salgılamak ve sperm yapmak. Bunlar birbirleri ile evet direk ve doğrudan ilişkidir. Ama sperm yapımı dışarıya atabilmesi için bu kanala ihtiyaç var. Ama testosteron erkek olmanın vücuda katılabilmesi için bu öyle böyle bir kanala ihtiyacı yok o kan yoluyla zaten katılıyor. Onun için hormonsal bir bozukluk yapmaz.

Haz alma değişir mi? Geçen haftaki videoda bahsetmiştim. Erkeklerde doğum kontrol yöntemleri içerisinde hazzı en çok artıran yöntem bu. Tam tersine haz azalmıyor daha da artıyor ama bu haz almak için yapılan bir işlem değil tabi. Sadece mevcut durumda hazzı artırıyor çünkü endişe ve kaygı tamamen ortadan kalkıyor.

Peki bu işlemi yaptık geri dönüşlü müdür? teorik olarak evet geri dönüşlüdür ama pratikte bu oldukça problemli bir durumdur. Geri dönüşte Yüzde 50 gibi bir başarı var.