Aynen erken boşalma olduğu gibi ciddi bir sorun. Yeterli cinsel uyarılmaya rağmen kişinin ya boşalamaması ya da çok geç boşalması. Bu tabii hem kendisinde hem de partnerin de bir stres yaratıyor olması lazım. Çiftler mutlu ise bu bir sorun değildir.

Yapılan araştırmalar da boşalma süresini yani penis vajen içindeki sürenin 5-6 dakika olduğunu biliyoruz. Bu 20 dakikaya kadar uzayabilir. Genellikle yapılan araştırmalarda 25 dakikadan sonra hem erkeklerin hem de kadınların rahatsız olduğu ve bu durumu sürdürmek istemediği bu durumdan şikayetçi olduğu ortaya çıkmış.

Bir takım böyle bir algoritmamız var. Bu algoritmaya göre hareket ediyoruz. Yani bir kişi gecikmiş orgazm ya da boşalamama şikayetiyle eşi de ve kendisi şikayetçi olarak gelirse işte onlarla konuşuyoruz. Fizik muayenesini yapıyoruz ve sebebini bulmaya çalışıyoruz.

En sık sebep hormonsal sorunlar. Sık gördüğümüz şey testesteron düşüklüğü. Özellikle ileri yaşlar hastalarda. Yine boğazımızda bulunan tiroit bezimiz var. Bunun az çalışması hipotiroidi dediğimiz durum da geç boşanma oluşabilir.

Annelerde özellikle doğum sonrası salgılanan prolaktin hormonu var. Bunun yüksek olması ki erkeklerdeki düşük olmasını bekliyoruz. Geç boşalmaya sebep olabilir.

Diğer sebep ilaçlar. Özellikle antidepresan ve anti psikiyatrik ilaçlar ve yine madde bağımlılığı ki özellikle kronik alkol, esrar, kokain vs  kullanıcıları.

Genç yaşlarda kaza geçirenler de belden ameliyat olanlarda duyu kaybı nedeni ile geç boşalma olabilir.

Travmatik mastürbasyon sendromu geç boşalamaya neden olabilir.

Psikolojik nedenler oldukça önemli. Ben çok sık gördüğümü düşünüyorum. Psikolojik nedenleri bu aynı sertleşme bozukluğunda ve erken boşalmada olduğu gibi bunu ayırt etmek çok basit. Bir kişi eğer mastürbasyonda çok kolay boşalıyor ama ilişkide boşalamıyorsa bu psikolojik olabilir. Ya da farklı partnerlerde farklı boşalma süreleri var ise bu da psikolojik olabilir.

Hastalık veya saptanan bir sebep olmadığı takdirde bu nedenle geliştirilmemiş ama kullanınca boşalma süresini azaltabilen ilaçlar kullanılabilir.