Penis Boyu Ne Olmalı?

Bir erkekte ortalama penis boyu 9 ile 16 santimetre arasında olmalı. Dünya ortalaması 13 santimetre.

Bir hastam bana şunu sormuştum: hocam neden 13 santimetre? niye 20 değil de, 15 değil, 5 değil de 13 santimetre ortalama diye. Buna o zaman ona şöyle cevap vermiştim. Çok hoşuna gitmişti. Aynı şey size de anlatayım. Biliyorsunuz erkeklerle kadınlar birbirlerini tamamlayıcı olarak yaratılmıştır. Erkeğin penis boyuyla vajinanın uzunluğunun benzer olması lazım. Kadınlarda da erkekler gibi ilişki sırasında vajinanın uzunluğu yaklaşık 9 ila 16 santimetreye kadar uzayabiliyor.

Penis Boyum Normal Mi?

21 farklı ülkede ve 15521 kişi ile yapılan çalışmada; Türkiye’den de 3 tane çalışma var.

Katılımcıların hepsi 17 yaşından büyük ve bütün penis ölçümleri de penis büyüklük ölçümleri ve çevre ölçümleri sağlık uzmanları tarafından yapıldı. Yani kişilerin kendi verdikleri veriler bu değil.

Penis uzunluğu üç şekilde ölçüldü; penis normal duruş şekli, çekildiği zaman ve sert haldeyken ölçüldü. Genellikle penisi tutup çektiğiniz zaman yüzde 90’ın üzerinde sert hali ile aynı boyuta gelir.

Şimdi ortalama nedir ortalama; çalışmalar da sarkık penisi yani penis durur haldeyken hiç çekmeden ölçülen uzunluk ortalama 9.16 cm. Türkiye’deki bu üç çalışmanın ortalaması 8.35 cm.

Gerilmiş penisi ile yani tutup çektiğiniz zaman bütün çalışmaları ortalama 13,2 cm, Türkiye’de 12.2 cm.

Sarkık penis çevresi bütün çalışmada ortalama 9,31 cm, Türkiye de 8.89 cm.

Sertleşmiş halindeyken çevre çalışmaların ortalaması 11.6 cm. Türkiye’de bununla ilgili bir veri yok.

Penis Kaç Yaşına Kadar Uzar?

15 yaşındayım ,16 yaşındayım penisim 15 santim, daha uzar mı?

Testosteron salgılama dönemleri vardır. Özellikle penis büyümesi bu dönemlere denk gelir. Yani penisin büyüme eğrisi daha annenin karnında 3. ayda ve doğduktan sonra üçüncü ayda başlıyor. Çünkü buralarda bir testosteron piki oluyor. Eğer buralarda bir testosteron artışı olmazsa ya da az olursa penis boyu geri kalabilir. 11 yaşından sonra yani buna erken ergenlik dönemi diyoruz sonra ergenliğe geliyor yavaş yavaş bu 20’ye kadar devam ediyor. Şimdi burada şöyle soru var: Yani herkesin ergenliğe girme yaşı birbirinden farklıdır. Yani kimisi 13 yaşında sakal bıyık, çıkar, kimisinde bu olay 17 yaşında olur. Onun için genç arkadaşlardan ricam şu: penisinizi 13 yaşında ölçtünüz diyelim ki 11 santim geldi, arkadaşınız ölçütü geldi 15 santim. Endişe edeli mi? Hayır, bir sıkıntı yor. Herkesin 11 ile 20 yaş arasında penisi ne zaman ne kadar uzayacağını bilemeyiz.

Önemli olan şu: 20 yaşınıza geldiğinizde penisinizin gergin ya da sert hali 13 santimetreden küçük mü büyük mü? Alt sınır 9.3 santimdir aslında. Yani siz 20 yaşına geldiği zaman penisi sert hali ya da gerilmiş hali 9,3 santimetre den daha kısaysa o zaman mikro penisiniz var demektir. Tabi bunun incelenmesi gerekiyor.

 

Türkiye’de Penis Boyu ve Penis Kalınlığı Nedir?

Çok kısa hemen 3 tane önemli çalışma sunacağım. Bunların iki tanesi Türkiye’de yapılmış ve Türk erkekleri ile yapılmış çalışma. Bir diğeri de yine Türk erkeklerinin de içinde bulunduğu yapılan dünya çalışması diyebiliriz.

Birinci çalışmada toplam 1132 kişi var ve 20 yaş civarında bu kişiler burada saptanan şey penisin sertleşmemiş boyu 9,3 santimetre, sertleşmiş ya da uzatılmış da d Penis boyu da yaklaşık 13,7 santimetre.

Bir diğer çalışma. Yine Türkiye’den yapılmış 2276 kişi var. Bu çalışmada yine yaş ortalaması yaklaşık 20. Burada bulunan sertleşmemiş penis boyu 8,9 santimetre, sertleşmiş penis boyu 13.9 santimetre. Ayrıca burada çapı ölçümü sertleşmeden olan çapta 8,8 santimetre.

Türkiye’deki durum bu, dünyada nasıl? Türkiye’deki çalışmalarında bu iki çalışmanın da içinde olduğu çalışmada burada 15521 erkek incelenmiş, bunun sonucuna göre sertleşmemiş uzunluk 9,1 santimetre sertleşmiş uzunluk 13,2 santimetre. Sertleşmemiş çap 9,3 santimetre, sertleştiği zamanda çap 11,6 santimetre.

Görüldüğü gibi aslında Türk erkeğini diğer erkeklerden çok da bir farkı ortaya çıkmıyor.

Penis Boyu Normal Olanlar Neden Büyütmek İster?

Çağımızın en büyük sorunu. Erkeklerin en büyük kompleksi. İnsanların özünde var ya böyle bir büyük adam olmak, büyük insan olmak, tanınmak, birinde yüce bir insan olma. Kadını yatakta inim inim inletmek, onu böyle zevkten zevke götürmek, bayıltmak. İşin boyutu o. Büyük bir adam böyle yani kadından şunu duymak istiyoruz: erkeğim bana neler yaptın, böyle mahvettin beni erkeğim, böyle şeyler duymak, erkeklerin en büyük hayali, yüceltmek üzere. Böyle bir şey için de büyük bir penise ihtiyacı olduğunu düşünüyor. Psikolojik bir önemi var, başka hiçbir önemi yok. 13 cm 15 cm olunca işte o 2 santim kendine özgüven getiriyor.

Dartos Kası Egzersizleri ile Penis Büyür Mü?

Direk cevap vereyim, hayır büyümez. Bunun nedenleri ne, neden yapılamaz? Neden böyle bir egzersiz olamaz? Birincisi bu kasın penisle ilgisi yok. İkincisi de bu kas istemli olarak zaten çalıştırılamaz.

Dartos kası dediğimiz torbalarınız olduğu yerin altında cildin altında bir kastır. Çok ince bir kastır bu. Bir de kremaster kası var bu da tesisin tamamını saran bir kas. Bu iki kas ne işe yarıyor? Özellikle soğuk havalarda da dartos kası ve kremaster kası kasılarak testisleri vücuda doğru yakınlaştırıp soğuk havadan etkilenmesini engelliyorlar. Tam tersi sıcak havalarda da bu iki kas gevşeyerek testislerimiz aşağı doğru iniyor. Dartos kası da gevşeyerek o gördüğümüz cilt kıvrımları düz bir hale geliyor. Bunu erkek olarak hepimiz yaşamışızdır. Dolayısıyla gördüğünüz gibi bu kas cilt altında gidiyor. Tamamen yumurtaların etrafında derinin altında peniste bir ilgisi yok. Birinci sebebi bu.

İkincisi vücudumuz da birtakım kas çeşitleri var. Düz kaslar üzerinde herhangi bir hâkimiyetimiz yok. Aynı kalp kasında gibi yani kalp kasımıza emir vererek işte onu daha hızlı çalışmasında da daha iyi ya da yavaş çalışmasını ya da işte mide kaslarımızın üzerinde bir hakimiyetimiz yok. Bunları otomatik olarak kendileri çalışır. Bizim hakimiyeti olan kaslar kol kası gibi çizgili kaslardır. Bu dartos kası zaten bir düz kastır. Yani ne demek düz kasları üzerinde herhangi bir hakimiyetimiz yok. Bunları zaten çalıştıramayız. Son olarak da Ulusal Kütüphane’nin de tıbbi kütüphanemize bakınca işte bu kasla ilgili bir penis egzersizi var mı diye bakınca gördüğünüz gibi herhangi bir çalışma çıkmıyor. Dolayısıyla dartos kası ile penis büyütme egzersizi diye bir şey yok.