Şok dalga tedavisi aslında çok yeni bir tedavi değil çok eski yıllardan beri kullanılıyordu. İlk defa 1985 yılında böbrek taşını kırmak amacıyla kullanıldığı çok başarılı oldu ve halen de kullanılmakta. 1999 yılında kalp hastalarına kullandı. Kalp damarlarını kalp krizini engelleyebilir miyiz amacıyla kullanıldı. Orada da başarılı olundu. 2000 yılından sonra da ortopedi doktorları tarafından kas iskelet sistemin de ağrıyı azaltma ve iltihabı engelleme amacıyla kullanıldı. Bizde ise 2000 de 2010 ların başında ilk defa kullandığı 2010 yılında Vardı ve arkadaşlar bir çalışma yayınladılar ve biz bunu kullandık, çok başarılı olduk diye söylediler. O tarihten itibaren özellikle 2012 yılından sonra tüm dünyada şok dalga tedavisi kullanılıyor.

Şok dalga tedavisinin temel etki mekanizması anjiyogenezidir. Anjiyogenezi ne demek? Penis içerisindeki kan damarlarının sayısını arttırmak demek. Şimdi burada tabii penisin iki tane ana atardamarı var. Bir sağda, bir solda buradaki bahsettiğimiz sayı artışı ana atardamarlarda olmuyor. O kadar kuvvetli bir tedavi değil. Burada bahsettiğimiz konu atardamardan çıkan kılcal damarların çapının genişlemesi sayısının artması ve arasındaki bağlantıların kuvvetlenmesi de yani etki mekanizması bu. Sonuç olarak ne kadar çok damar var ise o kadar çok kan var demektir. Ne kadar çok kan var ise o kadar da sertleşme vardır.

Şok dalga tedavisinin temel prensibi seanslar halinde aralıklı bir şekilde yapılması. Genellikle 6 seans yapılıyor. Bu durum kullanılan cihaza göre değişmekte.

Şok dalga tedavisinin yan etkisi var mı? Bugüne kadar saptanmış herhangi bir yan etkisi yoktur.

Peki uygulanması nasıl? Aslında uygulanması çok basit olan bir tedavi. Bir tane şok dalga üreten bir cihazımız var. O cihazdan bir başlık çıkıyor. Şok dalgasını alıp penise iletiliyor ve penisin üzerinden, cilt üzerinden belirli noktaları, belirli dozlarda ve belirli sayıda atış yapıyoruz. Herhangi bir ağrı ve sızı ve acı olmuyor. Zaten teknik olarak çok düşük yoğunlukta enerji gönderdiği için ağrı ve acı duyarsanız ortada bir yanlışlık var demektir. Tedavi bittikten sonra hastaların günlük hayatlarına geri dönebiliyorlar.

Herkese uyguluyor muyuz bu tedaviyi? Herkese uygulamıyoruz. Teorik olarak teknik olarak herkese uygulanabilir bir tedavi ama özellikle hafif orta dereceli sertleşme bozukluğu olan ve ilaç tedavisinden fayda görmüş hastalar bizim hedefimiz. Bu hastalarda başarı oranımız yüksek. Ciddi hastalara uygulamıyor muyuz? Tabii ki uyguluyoruz. Ama bunlar da beklentimiz, başarı beklentimiz biraz daha düşük oluyor.

Başarı oranı yüzde 60 ila yüzde 80 arasında değişiyor. Bu biraz da doz bağımlı. Ne demek? 6 seans alana başarı oranı yüzde 65 iken 12 seans alanlarda yüzde 75,18.

Neden bir ay sonra kontrole çağırıyoruz? Çünkü damarların oluşabilmesi için minimum süremiz bir aydır. Bir ay sonra hasta geldiği zaman hiçbir iyileşme yoksa bir daha şok dalgası uygulamıyorum. Eğer bir miktar düzelme var ama istenildiği kadar değilse ikinci altıncı seans öneriyorum. Tamamen düzelmiş ise zaten tedavimiz sonlanmış oluyor.

Şok dalga tedavisi Nasıl Etki Eder ?

Üç mekanizma ile etkili oluyor. Birincisi penisin atardamarını genişletiyor, ikincisi aradaki kılcal damarları genişletiyor ama bence en önemli etkisi peniste yeni damar oluşumuna neden oluyor. Bu çok önemli. Bunu şöyle anlatayım. Mesela şurasının daraldığını, buranın daraldığını ya da kapandığını düşünün. Burası kapanırsa. 1, 2 3 tane havuza artık kan gitmeyecek demektir. Şimdi burada şok dalgasının etkisi şu; kapanan yerin gerisinden kapanan yerin ilerisine yeni damar oluşumu olabiliyor. Yani bir nevi aslında bypass dediğimiz ya da bizim anjiyogenez dediğimiz bir işlem. Dolayısıyla kan buradan  geçerek bu havuzların dolmasına neden oluyor. Kalp de de kullanılmasının sebebi bu.

Şok dalga tedavisi almadan önce bunlara dikkat edin.

Eğer sertleşme ilacı alarak sertleşme niz olmuyorsa şok dalga tedavisi çok fayda etmeyecektir. Dolayısıyla bu önemli en ağır derecede sertleşme bozukluğu olan hastalarda şok dalga tedavisi uygulanması şu anda uygun değil.

Kronik prostatit hastalarında özellikle ağrı için kullanılan bir tedavidir. Özellikle yumurtalar yeni tesiste makat arasındaki ani geçirmek için kullanılan bir tedavi.

Peyroni hastalarında ağrıyı gidermek için çok önemli. Kanlanmayı arttırmak için önemli. Yine sertliği artırmak için önemli ama plakta bir küçülmeyi bir düzelme yaptığı ile ilgili herhangi bir bilimsel kanıt yok.

Erken boşanmada kullanılmaz. Hiçbir etkisi yoktur.

Penis büyütmede de tek başına hiçbir şekilde etkili değildir.

Seans sayısı, seans aralıkları ve atış sayısı kullanılan cihaza göre değişir. Hiçbir  cihazda her gün ya da ayda bir tedavi diye bir yöntem yok. Yani PAZARTESI SALI, ÇARŞAMBA, PERŞEMBE, cuma böyle bir tedavi yok. Buna da dikkat edin bundan da kaçınmak lazım.

Tedavi değerlendirmede tüm cihazlarda 4- 6 hafta sonra yapılır.