Penisin içinde 2 adet tüp vardır ve bunlar sertleşme sırasında kan dolarak genişler. Bu tüplerin etrafında elastik bir zar vardır. İşte peyroni dediğimiz hastalık bu zar yapısının kireçlenmesi diye söyleyebiliriz. Öncelikle küçük bir şekilde bir plak oluşmaya başlar. Sonra bu giderek büyüyebilir, büyüyebilir ve sonuçta da bu şekilde peyronie plak oluşabilir. Plak oluştuğu zaman bu zarın elastikiyeti kaybolduğu için bu bölgenin genişlemesi olmayacaktır. Ya da bu bölgeye kan dolu mu yeteri kadar olmayacaktır.

Ağrı, peniste ele gelen sertlik, sertleşme bozukluğu ve eğrilik oluşabilir.

Tam sebebi bilinmemektedir. Teorik olarak penis içinde gelişen mikro travmalar yani zaman içinde penise küçük küçük travmalar olduğu söylenebilir. Şeker ve tansiyon hastalarında oluşma riski daha fazladır.

En çok 55 ile 60 yaş arasında gözüküyor. Gençlerde de çok sık gözüküyor ama gençlerde görmek istemiyoruz. Çünkü gençlerde biraz daha agresif ilerliyor yani plaklar daha büyük oluyor. Eğrilik ve sertleşme bozukları daha çok gözüküyor.

Burada hastalığı 2 zamana ayrılabilir. İlk bir yıl yani hastalık oluştuktan sonra plak oluştuktan sonraki bir yıl ve sonraki dönem. İlk bir yıl oldukça önemli. Bu dönemde plağı tespit edebilirsek ya da farkına varırsak plağın büyümesini engelleyebiliyoruz. Birinci yıl sonunda plak;

%3 oranında kendiliğinden geçebilir.

%47 oranında aynı kalır

%50 oranında büyümeye devam eder. Bu nedenle ilk bir yıl içinde tespit etmek ve tedaviye başlamak çok önemlidir.

Tedavisi

Ne zaman saptandığı tedavide çok önemlidir. İlk 1 yıl tedavi için en iyi zamandır. Bu dönemde plağın büyümesi engellenebilir. İlk yıl geçtikten sonra amaç çıkan sorunları (sertleşme, eğrilik vs.) tedavi etmek gerekir.

Tam sebebi belli olmadığı için net tedavisi yoktur. Elimizdeki bütün silahları kullanarak plağın büyümesini durdurmak ana hedefimizdir. Bu amaçla;

Şok dalga tedavisi; ağrıyı azaltmak ve sertleşme bozukluğunu düzeltmek için kullanılır.

Plak içine PRP; Plağın hacmini azaltmak, eğriliği azaltmak ve sertleşme bozukluğunu düzeltmek için kullanılır.

Potaba ilacı; İlk 1 yıl içinde plak oluşumu azaltır mevcut plağın küçülmesini sağlayabilir.

SVF tedavisi; Plağın hacmini azaltmak, eğriliği azaltmak ve sertleşme bozukluğunu düzeltmek için kullanılır.