Varikosel hastalığının tanımı şu: testisin toplar damarının büyümesi ya da genişlemesi bu genellikle sol tarafta oluyor. Sağ tarafta daha nadir gözüküyor. Her iki tarafta da gözükebilir ama en çok sol tarafta gözüküyor.

Erkeklerin %15’inde varikosel hastalığı gözüküyor. Çocuk sahibi olamayanlar incelendiğinde %40’nda varikosel hastalığı tespit ediliyor. İkinci çocuk yani birinci çocuk sahibi olmuş. 2 ve daha fazla çocuk sahibi olmak isteyenler incelendiğinde ise %80 oranında varikosel hastalığı tespit ediliyor. Bir diğer önemi de eğer varikosel hastalığı tedavi edilirse yani varikosel hastalığından ameliyat olur isek ilk bir yılda eşinizin hamile kalma olasılığı %42-60 olarak bulunuyor. Onun için varikosel hastalığı çok önemli.

Neden oluştuğu ile ilgili 3 tane kuramımız var.

Testisin toplardamarları uzun bir mesafe kat edip böbreğin toplardamarına açılıyor ve bu açılım bakın burada bir açı var ama burada neredeyse 90 derece bir açı var. Zaten yerçekimi kuramına göre 90 derecelik açıyla girdiği zaman kanın geriye dönüşü daha kolay.

İkinci bir mekanizma ayaklardaki toplardamarlarda kapakçık mekanizması var. Yani kan yukarıya doğru gittiği zaman tekrar aşağıya dönmesinde kapaklar kapanıyor, kanı yukarı atıyor, kan geri dönmek isterse kapanıyor. Sol yumurtalık ve sağ yumurtanın da toplardamarlar da bu kapakçık mekanizmaları ya yok ya da çok zayıf. Onun için kanın geriye bu şekilde yönlenmesi ve burada kan damarlarının artması çok normal karşıladığımız bir durum.

Fiziki durumu ne önemi var, özellikle uzun boylular da tabi bu damar daha uzun seyredeceği için ve dik gireceği için o uzun boylu ve özellikle zayıf kişilerde varikosel hastalığı daha sık saptanıyor.

Meslekle ilgisi var mı? Özellikle çok uzun süre ayakta duran kişiler de gözükebiliyor. Örneğin öğretmenlerde, askerlerde, polislerde, bekçiler de daha birçok iş sayabiliriz. Bir de sporcularda karın içi basıncı çok yüksek olduğu için onlar da kaslar çok kuvvetli olduğu için kanın geri dönmesi, yukarıya gitmesi daha zor oluyor. Geri dönmesi daha kolay oluyor. Bu nedenden dolayı da meslek de bizim için oldukça önemli.

Varikosel Hastalığın Tanısı ve Teşhisi Nasıl Konur?

Sadece muayene ile tanı koyabiliyoruz. Biz muayeneye de varikosel var ise üç şekilde sınıflandırıyoruz. Birinci derece varikosel bizim muayene sırasında gözle görebileceğimiz bir varikosel değildir. Ultrasonla yapılınca anlaşılır. Ikinci derece varikosel ise genellikle muayene sırasında dışarıdan bakınca görmeyiz ama hasta ıkındığı zaman bu ortaya çıkar. Üçüncü derece varikosel de hiçbir şey yapmamıza gerek yok aslında. Dışarıdan bakılınca net olarak kişinin varikosel hastalığı olup olmadığı gözükür. Ultrason yapmak şart değildir.

Varikosel Ameliyatı

Bizim atardamarla işimiz yok. Bizim işimiz toplardamarlar bir önceki videoda söylemiştim. Bu toplardamar buradan gelip yukarıya doğru ta bölgeye kadar gidiyor ve böbreğin toplardamarına bağlanıyor demiştim. Ameliyat yerimiz hemen kasık üst tarafından, yaklaşık 3 santimetrelik bir kesi yapıyoruz. Varisleşmiş buradaki toplardamarları bağlayıp kesiyoruz. Ameliyatın çıplak gözle yapılması ile mikroskop altında yapılması oldukça farklı. Burada çok fazla sayıda lenf dokusu, sinir atardamar, bir sürü minik minik yapılar var. Bunların çoğu gözle gözükmez. Mikroskop altında yaptığı zaman sadece toplardamarı bulup onu bağlayıp onu kesme biz çok daha kolay ve aynı zamanda bunlara da diğer etrafındaki yapılara da zarar vermiyoruz. Mesela ne olabilir? Eğer mikroskop ile yapılmaz ise bu örneğin şurada yeşil geçenler lenf damarlarıdır. Eğer bunu yanlışlıkla bağlanırsa ya da bu bir bağlanmadan ziyade hasarı da görebilirse o zaman testisimizin etrafında bir süre sonra sıvı birikir. Bunların adına da hidrosel denir. Bu çıplak gözle yapılırsa yüzde 30 lara kadar gözükebilir ameliyattan sonra ama mikroskop altında yapılırsa yüzde 3’e kadar düşebilir. Onun için özellikle ameliyatın mikroskopik varikoselektomi dediğimiz yani mikroskop altında yapılması oldukça önemli.

Varikosel Ameliyatı Sonrası

Ameliyat, sabah erken saatlerde yapabiliyorsak akşam üstü hastaları taburcu ediyorum. Uzaktan gelen şehir dışından gelen hastaların bir gün hastanede misafir ediyoruz. Ertesi sabah çıkartıyoruz. Ameliyatımız yaklaşık yarım saat 45 dakika sürüyor. Anestezi altında yapılıyor. Ameliyat sonrasında bir iki gün istirahat bizim için önemli. Genellikle yatak istirahati öneriyoruz. Ortalama bir hafta sonra işe dönebiliriz. Sporcularda ya da sporla ilgilenenler de bu süre spora dönüş süresi yaklaşık 15 gün oluyor.

Cinsel hayata ne kadar sürede dönebilirim? Ortalama 15 gün sonra normal cinsel ilişkiye girmeye devam ediyoruz.

Sperm değerlendirmesi ne zaman yapalım şimdi? Spermlerin yapım ömrü yaklaşık 60 gün 70 gün arasında değişiyor. Dolayısıyla biz ameliyattan 3 ay sonra ama en iyi sonucu 6 ay sonra alıyoruz. Yani sperm değerlendirmesi ameliyattan sonra ilk kez 3 ay sonra ve de 6 ayda yapılıyor.

Ağrı nedeniyle bu ameliyatı yaptıysak ağrımız yüzde 80 oranında azalıyor. Artık sosyal hayatınızı etkileyecek duruma gelmiyor. Ameliyat sonrasında ağrı çok gözlenen bir şey değildir. Ancak bir komplikasyon olursa ya da kişinin ağrı eşiği düşükse ağrı nedeniyle yapılmasa bile ağrı bir iki hafta devam edebilir.

Hidrosel testis etrafına su toplanmasıdır. Eğer özellikle çıplak gözle yapılırsa bu oran yüzde 30 lara kadar çıkabiliyor. Mikroskop altında yapılırsa yüzde 1 ila 3 oranında. testisin lenf damarları zarar gördüğü için yumurtanın etrafında bir sıvı oluşuyor ve yumurta ya da bir şişlik oluyor. Baktığımız zaman elimizle bir şişlik görüyoruz. Dokunduğumuz zamanda bu şişlik genelde yumuşak ve genelde ağrısız oluyor.

Varikosel Hastalığı Tekrarlar Mı?

Bunun cevabı evet tekrarlayabilir, tekrarlar değil tekrarlayabilir. Bunun sebebi bazı anatomik farklılıklardan dolayı.Tekrar ettiği zaman ne yapıyoruz? Daha dikkatli bir şekilde daha yukarılardan ameliyat yapmayı tercih ediyoruz.

Varikosel Ameliyatı Olduk Bundan Sonra Çocuk Sahibi Olma İhtimalimiz Nedir?

Varikosel ameliyatından sonra 15 gün sonra cinsel ilişkiye tekrar başlıyor normal hayatımıza devam ediyoruz. Sperm tahlilimizi ameliyattan sonra ortalama 3 ila 6 ay sonra yaptırıyoruz. En erken 3 ay ama en iyisi 6 ay. Ben hem 3 ayda hem de 6 ayda hastalarına yaptırıyorum.

Varikosel ameliyatından sonra bozuk olan spermlerde düzelme oranı %60 ila 80.Bu tabii spermler çok kötüyse yani diyelim ki mililitrede 15 milyon sperm olması gerekiyor. Varikosel ameliyatından önce 1 milyon, bunun 15 milyon’a gelmesini çok beklemiyoruz açıkçası. Daha çok 1 milyon 4 milyon 5 milyon 6 milyon gibi olmasını düşünüyoruz ve bu şekilde de bir düzenli olduğunu söylüyoruz. Eğer sperm sayılarını çok düşükse tamamen normale gelme oranı yüzde 60-80 değildir. Bu sadece düzelme oranıdır.

İlk bir yıl içerisinde varikosel ameliyat olduktan sonra eşiniz %40 olasılıkla hamile kalabilir. Biraz daha beklersek. İkinci yılda %60.