Erken Boşalmanın Nedenleri

Erken boşalma nedenlerini konuşurken biraz sınıflandırma yaparak konuşmamız lazım. Çünkü farklı farklı erken boşanma çeşitleri var.

Birinci tip erken boşalma. Biz buna tıp dilinde primer yani cinselliğinin en başından beri hep erken boşalma olması. Birinci erken boşalmanın en önemli nedeni uygunsuz cinsel davranışlar , inanışlar , eğitim ve sosyal-kültürel değişkenliktir. Genetik değişkenlik bir diğer sebebi. Yapılan araştırmalar bazı kişilerin boşalma hissiyatının erken gelebildiğini ortaya koymuştur.

İkinci tip erken boşalma sonradan olan, mesela 10 yıllık evlisiniz 9 yıldır her şey yolunda Son 6 aydır benim erken boşalmam var. Burada yanlış giden bir şey vardır. Durum ya organiktir yani bir hastalığınız vardır ya da psikolojik. Enfeksiyon hastalıkları en sık gördüğümüz sebep. Özellikle 20 ile 40 yaş arasında prostat iltihabı. Yapılan araştırmalar prostat iltihabı olan hastaların yüzde 75’inde erken boşalma olduğunu gösteriyor. Yine tiroit bezimiz fazla çalışırsa hipertiroidi dediğimiz hastalıkta da sonradan gelişen erken boşanma olur. Testis çalışma bozuklukları, bazı psikiyatrik ilaçlar ve sertleşme bozukluğu da erken boşalmaya neden olabilir. En önemli psikolojik nedenlerin başında eş uyumsuzlukları, eşle kavgalar yani partner uyumsuzluğu sayılabilir. Aynı zamanda yine cinsel isteksizlik genel olarak erken boşanmaya neden olabilir.

Bir diğer erken boşanma şekli değişken erken boşalma, bunu şöyle anlatabilirim. Partnere, ortama ve zamana göre değişebilen erken boşalmadır. Örneğin bir partneri ile erken boşalıp diğer partneri ile normal olması gibi. Aynı partner ile farklı zamanlarda farklı boşalma süreleri de örnek verilebilir. Tedavi ihtiyacı yoktur. Ama neden olduğu bulunmalıdır