Genital siğil dünyada en sık görülen hastalıkların başında gelir bir virüs tarafından oluşturulur. Bu virüsün adı Human papilloma ve istediğimiz bir virüs DNA virüsüdür. Erkekler ve kadınlarda biraz durum değişik. Özellikle erkeklerde penis bölgesinde ve çevresinde, makat bölgesine doğru ve kasıklarda bir Genital lezyonlar dediğimiz şeyler yapabilir. Kadınlarda da böyle yapabilir ama kadınlarda özellikle rahim ağzın bölgeye yerleştiği zaman bir süre sonra 7 yıl, 10 yıl, 30 yıl, gibi bir süre sonra kanseri de olabilir. Bugün itibariyle rahim ağzı kanserlerinin en önemli sebebi bu. Erkeklerde daha çok tip 6-11 yani düşük riskli tipler oluşuyor. Tip 16 ve 18. kadınlarda rahim ağzı kanserine sebep olan tipler olarak söyleyebiliriz.

İnsanların %80’nin de bu virüs var. Yani her 10 kişinin 8’inde.kişiler ya hasta olur ya taşıyıcıdır. Yani bir kişi de siğil lezyonu varsa bu kişi hasta demektir. Ama siğil lezyonu yoksa bu kişi hasta değil demek ya da bu virüs yok demek değildir. Bu kişi taşıyıcı olabilir ve taşıyıcılar da bir süre sonra lezyonlar ortaya çıkabilir. İşte gördüğünüz gibi neredeyse dünyadaki hemen hemen herkesin bu virüs tarafından enfekte durumunda. Ama kimileri hasta, kimileri de taşıyıcı.

Nasıl bulaşıyor? Cinsellikle bulaşır, cinsel temasla bulaşır. Burada çok önemli bir ayrıntı var. Kişilerin illa cinsel ilişkiye girmesi gerekmiyor. Yani penis vajen ilişkisi şart değil. Temas, dokunma ile ya da sürtünme ile yani genital bölgelerin birbirine sürtünmesi ile geçebilir. Geçtikten sonra bu virüs hücreye yerleşir. Hücre içinde yani genital bölgede yerleşir. Hastalık yapabilir de kişi taşıyıcı olarak da kalabilir.

Genital Siğil Tedavisi

Burada önemli olan nokta şu: bu virüs hücre içinde yaşıyor ve sonuçta hücre de belli bir süre sonra aktif hale gelebilir ya da gelmeyebilir ama geldiği zaman bir takım cilt üzerinde lezyonlar ya da birtakım lekelenmeler oluşturuyor. Üç şekilde tedavi edebiliriz.

Birinci tedavimiz kimyasal yöntemler, halk arasında yaygın olan siğil asitleri var, bir sürü yöntem var bu siğilin üzerine damla damla damlatıp belirli aralıklarla siğilin yok edilmesi sağlanıyor.

Fiziksel yöntemler var yani siğil gözüktüğü zaman işte dondurma yöntemi var, Lazer. elektrokoter , cerrahi eksizyon var. Cerrahi yöntem daha çok büyükler de yapılabilir. Lazer pahalı bir yöntem. kriyoterapi ve dondurmada özellikle dermatologlar tarafından çok uygulanıyor. Ürologlar daha kestirmeden ve daha çabuk bu işi bitirmek istediğimiz için elektro koagülasyon yöntemiyle uyguluyoruz. Yani 5 mm bir siğilin ile bir tanesinin elektrik ablasyon yöntemi ile tedavisi yaklaşık 1 dakika kadar sürüyor. Dolayısıyla işlem sonrasında kişinin siğili ortadan kalkar.

Nüks tekrar edebilir mi? Edebilir. Bunu şöyle anlatayım daha kolay. Lezyonu yaktığımız zaman aynı yerde tekrar çıkmaz ama 3 gün sonra. 3 ay sonra .3 yıl sonra .30 yıl sonra belki de hiçbir zamanda çıkmayacak. Ama yan tarafta hemen yanında burada ya da bir başka yerde tekrar bu lezyon çıkabilir. Çünkü biz buradaki virüsü öldürdük ama yanındaki hücrede virüs yaşamaya devam ediyor. İşlem için bir anestezi de gerektirmiyor. Sadece bunların altını lokal olarak uyuşturuyoruz.

Kimyasal (sitotoksik) yöntemler

  • Triklorasetik asit
  • Podofilin
  • Podofilotoksin (podofiloks)

Fiziksel tedavi yöntemleri

  • Kriyoterapi (dondurma)
  • Lazer
  • Elektrokoagülasyon***
  • Cerrahi eksizyon

Diğer yöntemler

  • İnterferon
  • Cidofovir
  • Aşı

Genital Siğil Aşısı

Dünya üzerinde üç tane aşı var. Bir tanesi 2li aşı, bir tanesi 4lü aşı, bir tanesi de 9lu aşı. 4’lü aşı Gardasil oldukça meşhur bir aşıdır. Türkiye’de dörtlü aşı mevcut. 9lü aşı dünyada çok yaygınlaşmadı. Dörtlü aşı özellikle birçok gelişmiş ülkede aşı protokolüne dahil edilmiştir. Biz nasıl çocuklarımızı kızamık, kızamıkçık aşıları yaptırıyorsak devlet tarafından bunlar garantili ise yani devlet tarafından yapılıyorsa dünyanın birçok gelişmiş ülkesinde bu 4’lü aşıyı devlet çocuklara uyguluyor.

Aşıyı kime yapalım, ne zaman yapalım ve ne kadar dozda ne yapalım?

Şimdi eskiden sadece kız çocuklarına aşılama öneriliyordu ama artık hem kız hem erkek çocuklarına öneriliyor. Genellikle 9 ile 13 yaşında, henüz herhangi bir cinsel eylem içerisine girmemiş çocuklarda kız ve erkek çocuklarda yapıldığı zaman iki doz öneriliyor. Hemen yapılıyor 10 yaşında yapılıp bir de 6 ay sonra 10 buçuk yaşında yapılıyor. 2 doz yeterli oluyor ve en etkili dönem bu dönem, bu dönemi kaçırdıysak on dört yaş 2. İyi dönem. Erkek çocuklar için genellikle 26 yaşına kadar. Kadınlar için ise aslında teknik olarak bir yaş sınırı yok ama cinsel ilişkiye girmedi ise 30 yaşına kadar öneriliyor. Tabi burada bir fark var 9-13 yaşında iki doz yapılırken burada 3 doz yapılıyor. Bir yapılıyor 2 ay sonra yapılıyor ve 6 ay sonra bir daha yapılıyor. Özetle özellikle 9 ila 13 yaş arasında kız ve erkek çocuklarına bu aşıyı Gardasil 4’lü aşısının yapılmasını herkes öneriyor. Bende öneriyorum.

Peki ne kadar koruyor?

10 yıllık çalışması yapıldı ve bunun sonuçları yayınlandı. Gerçekten kadın ve erkeklerde genital siğil oranında yüzde 90 azalmaya neden oluyor. Çok daha önemli bir şey var. Baştan söylemiştim HPV virüsü kadınlarda rahim ağzı kanserinin %100 sebebi. Aşılar %90 ve daha üzerinde rahim ağzı kanserinin oluşmasını engelliyor. Özellikle kız çocukların da aşının yapılmasını istememizdeki en büyük sebeplerinden biridir.

Fordyce Noktaları-Lekeleri

Genital siğil ile karışabilir.Kadınlarda vajen girişinde, erkeklerde ise genelde testislerde görülür.Bunlar tek başlarına olabilir. Küme halinde olabilir. Genellikle zararsızdır. Bunlar şikayet yaratmaz, herhangi bir sağlık riski oluşturmaz. Ektopik yağ bezleridir. Yani orada olmaması gereken cilt altı yağ bezleridir. Bunlar kanserleşmez. Herhangi bir cinsel yolla bir kişiden kişiye geçmez. Dediğim gibi tamamen orada oluşan yağ bezeleri bir kozmetik endişe yaratır. Genellikle bu yapılan araştırmalarda bazı kişiler de fordyce noktaları olan kişilerde yüksek kan oranları tespit edilmiş. Onun için böyle noktaların ya da lekeleriniz varsa vücudunuzun bu bölgelerin de mutlaka bir kan yağlarınıza baktırmanız gerekiyor.

Tedavisi nedir? Basit, o bölgeye elektro koterizasyon yöntemi ya da lazerle yok edilebilir. Benim kişisel tavsiyem şudur: eğer sizi kozmetik olarak çok fazla rahatsız etmiyorsa ya da görüntü olarak çok rahatsız etmiyorsa herhangi bir hastalığa neden olmadığı için ileride bir sıkıntıya yol açmayacağı için sayısı da çok değilse tedaviye gerek yoktur. Sayısı fazla kozmetik olarak rahatsız ediyorsa cerrahi olarak alınması gerekebilir.

Pearly Penil Papül

Genital siğil ile sıklıkla karışabilir.Pearly penil papül penisin baş kısmında ten renginde olur. Sadece erkeklerde görülür. Kümeler halinde ya da bitişik şeklinde birkaç sıra halinde gözükebilir. Oran olarak şu: %14 ila % 48. Neredeyse erkeklerin yarısında bu gözüküyor ve dereceleri farklı olabilir.

Pearly penil papül zararsızdır. Bunlar herhangi bir şikayet yaratmaz. Bunlar sağlık riski oluşturmaz. Bunlar kansere dönüşmez ve bunlar herhangi bir şekilde cinsel yolla bulaşan bir hastalık da değildir. Neden bazı insanlarda var, neden bazı insanlar da yok? Net bir şey yok ama bildiğimiz bir şey var, bu yaşla azalıyor. En çok ergenlik döneminde çok sık gözükebiliyor çok belirgin hale geliyor ama yaşla birlikte azalıyor. Burada eğer kişiler bu durumdan çok rahatsızsa bu beni çok rahatsız ediyor, psikolojik olarak beni etkiliyor. Estetik olarak ben bundan rahatsız oluyorum diyorsa kriyoterapi ya da lazer ablasyon, özellikle lazer ablasyon yöntemi daha başarılı bir yöntem.Bana soracak olursanız ben buna bir tedavi olarak görmüyorum. Çünkü bu estetik bir durum. Estetik durumlardan tedavi olmaz. Kişinin isteğine bağlı bir şey yaparsınız. Tabi bu bölge gördüğünüz gibi çok hassas bölge. İlişki sırasında hassas bir bölge. Bu bölge üzerinde yapılan her türlü müdahale, bazı olumsuzlukları yani ilişkide hissizliğe ya da başka nedenleri neden olabilir. Onun için ben genelde hastaları bunun normal olduğunu, herhangi bir sıkıntı olmadığını, insanlar yüzde 57’de olduğunu söyleyerek aslında hiçbir şey yapmamaya ikna etmeye çalışıyorum. Ama illa bir şey yapılacaksa en iyi yöntem bence lazerli ablasyon yöntemi.