İlaç tedavisini iki kategoriye ayırabiliriz.

Bir tanesi lokal kullanan yani sadece penise sürülen kremler ya da spreyler şeklinde ve bir de ağızdan alınan ilaçlar şeklinde ayırabiliriz.

Penise sürülen kremler ya da spreyler özellikle sosyal medyada ve internet ortamında da çok fazla miktarda satılır. Bunlar sadece penis bölgesini ve penis başı uyuşturmak amacıyla vajina penis girdiği zaman penisi daha az hissetmek amacıyla kullanılır. Yaklaşık ilişkiden 10 ila 20 dakika ben genellikle yarım saatte olmasını öneriyorum kullanılır.1-2 saat kadar etkili olur. Tek başına sadece bu tedavi kullandığımız zaman boşalma süresini ortalama 2 3 kat arttırdığı tespit edilmiştir.

Ben krem süreceğim eşimin vajinası da uyuşur mu? Kremi çok kısa bir süre içinde sürerseniz ve daha sonrasında hemen ilişkiye girerseniz o zaman bu mümkündür. Ben genelde şunu öneriyorum hastalarıma 30 dakika önce kremi sürelim. İlişkiden birkaç dakika önce 5 dakika önce de penisimizi şöyle bir üstünkörü yıkayabiliriz ya da bir su geçirebiliriz.

İlaçlar yani ağızdan alınan ilaçlar ikiye ayrılır: Bir grup ilaçlar sadece ilişki öncesinde kullanımı aynen sertleşme ilaçlarında olduğu gibi bunlar tek seferdir yaklaşık ilişkiden 1 ila 2 saat önce ya da 3 saat önce almak yeterlidir. Etkisi 6 -12 saat sürer ve daha sonra etkisini kaybeder. Tek başına bu grup ilacı kullandığımız zaman boşalma sürenizi 2-3 kat kadar geciktir. Diğer ağızdan alınan ilaçları devamlı almamız lazım. Ben genellikle geceleri yatarken bir tane içilmesini öneriyor. Ilişkiden bağımsızdır. Bunlar ömür boyu kullanılması gerekir. Etkisi hemen başlamaz. Birinci haftada maksimum etkisini gösterir. Kullanıldıkça etki ederler. Kullanmayı bıraktığımız zaman bu ilaçların etkisi ortadan kalkar ve yeniden erken boşalma başlayabilir. Ne kadar geciktiriyor boşalmayı. Bazı çalışmalara göre 2 kat bazı çalışmalara 8 kat, özellikle bu gruptan paroksetin grubu bazı çalışmalarda 8 kat erken boşalmayı engellediği gözlenmiştir.

Erken Boşalma Hastalarında Neden Antidepresan İlaçlar Kullanıyoruz?

SSRI grubu antideprasan ilaçlar, boşalma hissini geciktirir. Bu onları yan etkileri değildir. Boşalma hissiyatı bazı kişilerde erken gelir. Bu yapılan araştırmalarda genetik değişkenlik (hastalık değil, gıdıklanmak gibi düşünün) bazı kişilerde saptanmıştır. Bu ilaçlar bu genetik değişkenlik sonucu olan serotonin sistemindeki durumu düzeltir. Bu düzeltme sadece kullanıldığı sürece etkili olur. Kalıcı bir düzeltme değildir. Bu durumda ilaçlardan fayda gören hastalar bu ilaçları devamlı kullanmak zorundadırlar.

1994 yılında Dr. Kaplan şunu buldu: 2 tane hastasına antidepresan verdi. Hastalar geç boşalma olduğunu söylediler. Boşalmaların geciktiğini söylediler. Böyle iki hasta rapor etti ve ondan sonra da bu iş bu şekilde başladı. Bu ilaçları biz 25 yıldır kullanıyoruz. Bugüne özel değil henüz dün başlamış değil. Onun için 25 yıldır güvenli bir şekilde bu ilaçlar kullanılıyor.

İlaçlar boşalma hissinin ortalama 3-8 kat daha geç gelmesini sağlıyor. Kişi denetlemeyi de öğrenirse yani doğru davranışları da bilirse dur başla yöntemini de kullanarak ilişki süresini uzatabilir.

Piyasada çok sayıda ilaç mevcuttur. Bazı ilaçları ilişki öncesinde bazı ilaçları da her gün düzenli kullanmak gerekir.