Semen analizi diyoruz biz buna. Çünkü neden sperm analizi demiyoruz? Dışarıya gelen yani dışarıya attığımız sıvının sadece yüzde 10’u spermdir. Geri kalan sıvı işte seminer, prostat gibi birtakım bezler den ve bunların da bazı özellikleri vardır bunlara da bakılır. Bunları anlatmayacağım bunlar çünkü karışık bir sadece sperm değerlendirmesi yapacak. Şimdi sonucu elinize aldığı zaman iki şeye dikkat edeceksiniz hemen birincisi ki bence en önemlisi bu.

Birinci dikkat edeceğiniz şey adınız soyadınız.

İkinci bakacağınız şey testi yapan kişinin adı ve soyadı.

Yani bu testi yapan kişi kim? Adı, soyadı ve imzası var mı?

Dışarı gelen sıvı miktarı 2-5 ml olması gerekir. Sperm sayısı 15 milyon/ml üzeri olmalı. Toplam ileri haraketlilik %50 üstü olmalı. Lökosit sayısı fazla olmamalı. Morfoloji %2 ve üstü olmalı.

Sperm Sayısı Nasıl Arttırılır, Sperm Hareketli Nasıl Arttırılır?

Burada önemli olan şu bazı şeyleri biz engelleyebiliriz yani bizim kontrolümüzde olan şeyler. Bazıları ise bizim kontrolümüzde değil. Mesela burada yeşiller bizim kontrolümüzde olan şeyler diğerleri ise mavi ve gri yuvarlak halkalar ise bizim kontrolümüzde olmayan özellikle yardım almamız gereken şeyler.

Sigara içenlerde sperm konsantrasyonu içmeyenlere göre %13–%17 oranında daha düşük.

Alkolün, spermatogenezin birçok basamağında etkili olduğu gösterilmiştir.

Cep telefonları tarafından yayılan Radyo frekans elektromanyetik dalgalar. Bel veya kalça bölgesinde telefon taşıyan erkeklerin, başka bölgelerde telefonunu taşıyan erkeklere kıyasla sperm hareketliliği azalır.

Kilo ve yağlanma arttıkça Testosteronun Östrojene dönüşümü artar.

Bel Çevresi> 101,6 cm olan bir erkeğin sperm sayısının az olma ihtimali 7 kat yüksek

Sperm tahlilinde özellikle lökosit değeri yüksek ise; Şikayet olsun ya da olmasın CYBH araştırılmalı. Multıplex PCR testi yapılmalı.