Erken Boşalmanın Tanımı

Mastürbasyon sırasında erken ya da geç boşalmak kişinin erken boşalması olup olmadığını bize göstermez.

Bir kişide erken boşalma var demek için;

  1. Düzenli bir partner ile en az 3 ay, haftada bir veya daha fazla ilişkili olması gerekiyor.
  2. Vajinaya girmeden veya vajinaya girer girmez ya da girdikten hemen sonra (120 giriş çıkışın altı) boşalması gerekiyor. Bu süre ortalama 2 dakikadan kısa olması gerekiyor.
  3. Bu durumun eşler arasında sorun ya da mutsuzluk yaratması gerekir.

Siz bu kriterleri uygularsanız erken boşalmanız var demektir.

Erken Boşalma Kısır Döngüsü

Erken boşalma, sertleşme bozukluğu ve cinsel isteksizlik arasındaki bu kısır döngüyü kısaca açıklamak istiyorum. Çünkü bu konu anlaşılırsa erken boşalmayı anlamak çok daha kolay olabilir. Şimdi bir kişinin eğer erken boşalması da olsa cinsel isteksizliği de olsa sertleşme bozukluğu da olsa eninde sonunda bunların hepsi bir arada gözükür. Örnek vereyim: erken boşalması olan bir kişi cinsellikten haz alamayacağı için yaptığı eylem onu mutlu etmez. İnsanoğlu yaptığı eylem onu mutlu etmezse iki tane seçenek geliştirir. Bir tanesi ya bu eylemden kaçar yani cinsel isteksizlik ortaya çıkan ya da bu eylemi daha erken sonlandırır. Yani erken boşalma giderek artar. Erken boşalan hastalar bir süre sonra giderek daha da erken boşalmaya başlıyorlar. Onun sebebi bu.

Aynı şey aslında sertleşme bozukluğunda da olur. Sertleşme bozukluğu olan bir kişide cinsellikte başarısızlık duygusu gelişir ki, insanoğlu başarısız olduğu bir işi yapmak istemez. Yani cinsel isteksizlik gelişir ya da o eylemi çabuk sonlandırır yani erken boşalma olur.

Erken Boşalan Erkekler Ve Eşleri Neden Cinsel İsteksiz Hale Gelir?

Bir erkeğin cinsel döngüsünün normalde uyaran gelir. Haz dönemi vardır, penisin vajen içindeki dönem daha sonra orgazm olur ve bu şekilde biter. İşte şu haz döneminin uzunluğu çok önemlidir. Erken boşalan bir erkek çok az bir haz alır. Çünkü haz alamadan penis vajen içine daha girer girmez ya da girdikten sonra hemen sonra boşaldığı için haz dönemi oldukça kısadır. Haz dönemi kısa olduğu için erkek tekrar ilişkiye girmek ister. Yani bir gecede birden fazla ilişkiye girmek ister. Sebebi ilk ilişkide de hiç haz alamadığı, için ikinci de biraz daha fazla uzayınca, daha fazla haz alabilirim diye düşünür. Ama tabi bu evliliklerde ve düzenli partnerler de çok mümkün bir durum değildir. Çünkü haftada bir iki kez rutin ilişki pozisyonuna dönülür.

İnsanoğlu daha önce çok bahsettim. Haz alamadığı ve eylemden ya uzaklaşır ya da daha çabuk sonlandır. Yani ne demek bir insan cinsel ilişkiden haz alamıyorsa erken boşalıyorsa ya daha erken boşalmaya başlar. Bir süre sonra da cinsel isteksizlik gelişir. Normalde bu bayanlar içinde geçerli. Dolayısıyla henüz daha bayan cinsel uyarılma dönemindeyken penis vajen ilişkisi başlar. Partnerinin boşaldığını düşünün hiçbir haz alamadan ilişki biter. Yani bir bayan sadece uyarıldığı ile kalır haz alamayacağı için aynı zamanda tabi onun içinde geçerli ilişkiden haz almıyorsa ilişkiden kaçar. Yani erkeklerin çoğunun söylediği özellikle erken boşalan erkeklerinin benim eşim cinsel olarak isteksiz çok pasif demesinin aslında altında yatan en büyük sebeplerinden bir tanesi bu. Onun için mutlaka erken boşalmamız varsa tedavi olmamız gerekir. Hem kendimiz için hem de eşiniz için.