Doğuştan pensi eğriliği aslında penis duruş şekli olarak adlandırılabilir. Herkesin burun şekli nasıl farklı ise penis duruş şeklide farklı olabilir. Burada ana konu herhangi bir hastalığın olmamasıdır. Böyle bir durumda penis gövdesi genelde düzdür. Penis kök kısmında sağ-sola-aşağı ve yukarı dönük olabilir. En sık görülen penis duruş şekli penisin yukarı yani göbeğe doğru olmasıdır. Duruş şekilleri ilişkide bir avantaj sağlamaz. Çünkü penis nasıl duyursa dursun vajen içinde vajenin ve pozisyonun gerektirdiği şekli alacaktır.

Böyle bir durumda ilişkide bir sorun yok ise herhangi bir tıbbı tedavi yapmaya gerek yoktur. Ancak ilişkide zorlanma veya partner şikayeti olduğu zaman tıbbı tedavi düzenlenebilir.

Tıbbı tedavi eğer eğrilik 50 derecenin altında ise medikal cihazlar ile %40-50 ye kadar düzeltme yapılabilir. Eğrilik 50-60 derece üstü olursa ve ilişkide sorun var ise cerrahi olarak çözülmesi gerekir. Mümkün oldukça cerrahiden uzak durmak gerekir. Çünkü cerrahi sonra peniste 1-2 cm veya daha fazla kısalmalar görülebilir.

İşin özeti doğumsal eğrilik ya da duruş şekiller ilişkide sorun yaratmıyor ise müdahale etmeye gerek yoktur. Sadece uygun tıbbı cihazlar doktor kontrolünde kullanılabilir.