Sertleşme bozukluğunda bizim ciddi bir tedavi planımız var ki bunun adı basamaklı tedavi.

Birinci basamak, ikinci basamak ve üçüncü basamaktan oluşuyor.

Birinci basamakta en sık uygulanan tedavi şekli, ilaç ve bunun en sık olmasının birçok sebebi var. Bunu hepimiz biliyoruz. Bu ilaçlar reçetesiz olarak satılabiliyor. Bu ilaçlar internetten alınabiliyor. Sahteleri var, kendileri var, gerçekleri var. Dolayısıyla eş dost tavsiyesiyle eczaneden direk gidip alınabiliyor. Onun içinde kontrolsüz bir şekilde gerçekten çok kullanılıyor. Vakum tedavisi ise en eski tedavilerden bir tanesidir. Çok eski yıllardan beri kullanılıyor. Tabi tek başına kullanımı ile değil de daha çok ilaç ya da şok dalgası ile birlikte kullanılması öneriliyor. Bir diğer t tedavi daha yeni bir tedavi. Şok dalga tedavisi 4 5 yıldır tıp camiasında kullanılıyor. Gerçekten uygun hastalara uygulanırsa oldukça iyi sonuçlar alınabilir.

Eğer birinci basamakta sonuç alamazsak ikinci basamağa geçeceğiz. İkinci basamakta tedavimiz iğne tedavisidir ve kişinin ilişki öncesi kendi kendine penisine yaptığı iğneden ibarettir. İğne tedavisi ile yani ikinci basamak tedavide birinci basamak tedavileri ciddi bir farkı var. O da şu ilaç aldığınız zaman cinsel isteğimizin olması gerekiyor ya da şok dalgası yapıldığı zaman cinsel isteğinizin olması gerekiyor. Yoksa sertleşmemiz olmuyor. İkinci basamak tedavisindeki iğne tedavisinde ise sertleşme refleks olarak gerçekleşir. Yani sizi iğneyi yaptıktan sonra cinsel isteğiniz olsa da olmasa da refleks olarak sertleşme gerçekleşiyor.

İkinci basamak tedavide başarısız olursak o zaman üçüncü basamağa geçiyoruz ki bunlar da penis protezleri, tedavide en çok engel aldığımız tedavi basamaklarından bir tanesi. Bunun aslında sebebi kabahati hastalarda değil. Aslında bizler de biz penil protez tedavisini hastalara bence doğru anlatamadık vakit ayırmadık ve düzgün bir şekilde anlatamadığımız da inanıyorum. Dolayısıyla penis protezi tedavisinde ciddi bir engelle karşılaşıyoruz çoğunlukla.

Bir de bu tedaviler kitabi bilgi olarak bu tedaviler var. Yani kitaplara açtığımız zaman biz bunları görüyoruz. Bir de şu anda iki tane daha tedavi yöntemiz var ki bu tedavi basamakları özellik eklenmemiş. Ama inanıyorum ki çok kısa bir süre de buraya eklenecek. Birincisi PRP tedavisi ya da p-shot tedavisi. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde son 3 4 yılda birinci basamakta şok dalga tedavisine ek olarak PRP tedavisi yapılmakta ve oldukça oldukça başarılı sonuçlar alınmakta, yakın gelecekte birinci basamağa ekleneceğini düşünüyorum. İkinci tedavi kök hücre tedavisi. Kök hücre tedavisinin hayvan çalışmaları bitti. İnsan çalışmalarında ön raporlar açıklandı ve sonuçta geleceğe büyük ihtimalle ikinci  basamak ve üçüncü basamak arasında olacak. Yani hastalar bütün tedavileri uygulayıp sonuç alamıyorsak.

Sertleşme bozukluğum var diyen hastada bu sertleşme derecesi skorlaması mutlaka yapıyoruz. Burada 4 tane skorlama var.

Birinci de sertlik yok, hafif bir dolgunluk var.

İkinci de sertlik var ilişkiyi bilemiyoruz.

Üçüncü de sertlik ilişkiye girmek için yeterli.

Dördüncü de tam sertlik.

Skor 1 ve 2 ise yani sertleşmesi hiç olmuyor. Hafif bir dolgunluğu varsa ya da sertleşme biraz var ama ilişkiye giremeyecek kadarsa bir ilaç denemesi yapıyoruz. Kullandığımız ilaçlar sertleşmeyi sağlayıcı ilaçlar, iyileştirici ilaçlar değil. Eğer ilaç denemesi sonunda eğer skor 3 ve 4 e gidiyorsa. Yani düzeliyor ise o zaman iki tane seçeneğimiz ortaya çıkıyor. Birinci seçeneğimiz ilaçla devam edebiliriz. Bundan 5 yıl önce sadece ilaç tedavisi yapabiliyorduk. Elimizde başka tedaviler yoktu.

İlaç tedavisi daha önce de bahsettiğim gibi iyileştirici bir tedavi kullanıldığı sürece etkili ve doz bağımlı bir süre sonra dozumuzu arttırıyoruz. Açıkçası genç hastalarda ve ilaç da çok düzelen hastalarda ilaçla devam etmek istemiyoruz. O zaman ne yapabiliriz? Şok dalga tedavisi, p-shot, vakum ve düşük doz ilaç tedavisini hepsini bir arada ya da tek tek  durumuna göre uygulayabiliriz.

Peki ilaç denemesi yaptık ama skor değişmedi. Yani 1 veya 2 hala kişi ilişkiye giremiyor. O zaman biz bu tedavilere çok fazla bakmıyoruz.2 tedavimiz var. İğne tedavisi geçirebilir ya da son zamanlarda SVF yani kök hücre tedavisi halk arasında bilinen ya da yağ kaynaklı yenileyici hücre tedavisi yapabiliriz. Önce iğne tedavisine başlayıp daha sonra bunu etkili ekleyebiliriz ya da direk svf tedavisi başlayabiliriz. Peki bunda başarılı olduk güzel bu şekilde devam ediyoruz. Başarılı olmazsak ne olur o zaman son seçeneğimiz de protez tedavisi yapılır.

Normalde sertleşme olmadığı zaman penise gelen kan akımı az. Bu gelen kan akımı havuzların içerisine girdiği zaman genellikle birçoğu ya da hemen hemen tamamı tekrar dolaşıma katılır. Bu ne için önemli, bu şunun için önemli: beslenme açısında. Eğer bu olmasaydı penisin beslenmesinde bozukluk olacaktı. Buradaki kaslar çok önemli çünkü normal mekanizmadan farklı çalışan bir sistem var burada. Biz normalde bir elimizi uzatıp bir bardak tutup kaldırmak istersek kaslarımızı kasmamız gerekiyor. İşlemi tamamladıktan sonra da yerine bırakınca bardağı kaslarımız gevşiyor. Burada sistem biraz ters çalışıyor. Sertleşme olması için kasların kasılması değil gevşemesi gerekiyor. Burada sertleşme olmadığı zaman kaslar kasılı halde durduğu için bu havuzlar ve atardamarımız genişlemiyor.

Teknik olarak şimdi sertleşme nasıl oluyor? Sertleşme penise gelen bir uyarı sinirler aracılığıyla bu uyarı penise iletiliyor. İlk olan mekanizma buradaki kasların gevşemesi de bu kaslar gevşeyince oluyor. Atardamar genişliyor. Havuzların içerisinde kan dolmaya başlıyor. Havuzlar doldukça enine ve boyuna genişliyor. Aynı zamanda da bir şey daha yapıyor. Havuzlar doldukça buradaki toplar damarları sıkıştırıp kanın sisteme geri dönmesini engelliyor. Kan sisteme çok az geri dönüyor. Yine beslenme için bir miktar kanın gelip bir miktar kanın geriye dönmesi gerekiyor. Ama bu gerçekten çok azalıyor. Sonuçta ortaya sertleşme çıkıyor.

Tedaviler nasıl etkili oluyor?

Tedavilerde ilaç tedavisi ve iğne tedavisi benzer bir etki yapıyor. Yaptığı tek şey kasların kasılı olan kasların gevşemesini sağlamak. Yani biz ilacı aldığımız zaman ya da penise iğne yaptığımız zaman bu kaslar gelişiyor ve sonuçta atardamarlar ve havuzlar genişleyerek sertleşme elde ediyoruz.

Vakum tedavisi çok eski bir tedavi tamamen fiziksel prensibe dayalı vakumu yapmaya başladığı zaman penisin ise kanı penisi içine doğru çekiyor atardamardan, vakumun arka tarafındaki bir penisin köküne oturan bir kısmı da penisin ana toplardamarına baskı yaparak kanın geri dönmesini engelliyor.

Şok dalga tedavisi üç mekanizma ile etkili oluyor. Birincisi penisin atardamarını genişletiyor, ikincisi aradaki kılcal damarları genişletiyor. Bence en önemli etkisi peniste yeni damar oluşumuna neden oluyor.

P-shot tedavisi şok dalga tedavisine çok benzer bir etki ediyor ama farklı olarak şok dalga tedavisi sadece damarlar üzerinde etkili iken p-shot tedavisi, kaslar ve aynı zamanda bu havuzları döşeyen hücreler üzerinde de etkili. Yani bir onarım yapıyor.

Kök hücre tedavisinde sistem aslında komple yeni baştan yaratılıyor. Biz oraya kök hücre verdiğimiz zaman yeni kaslar oluşuyor. yeni havuzları oluşuyor ve yeni damarlar oluşuyor. Onun için de etkisi oldukça geç. Yani 6 ila 8 ay sonra ortaya çıkıyor.

Protez tedavisinde bu bölgeyi biz yok ediyoruz. Tam anlamıyla yok ediyoruz bunun yerine şişebilir suyla dolan ince bir tane buraya bir tane de buraya çok yerleştiriyoruz ve sonuçta bu sistem zaten bu sistemi ortadan kaldırmış oluyoruz.