Cinsel yolla bulaşan hastalıklar da baktığınız zaman bakteriler, virüsler, protozoonlar, mantarlar ve parazitler var. Dünya çapında yapılan araştırmalarda yılda 500 milyon kişi her yıl bir hastalık kapıyor.

Şüpheli bir cinsel ilişki oldu mu? Eğer şüpheli bir cinsel ilişki olmadıysa bu havadan Sudan eşyadan topraktan tokalaşmaktan bu hastalıklar geçmez mutlaka cinsel olmadı. Öpüşme, penis, vajina ilişkisi. Sürtünme mutlaka bunlar olmalı

Ne şikayetiniz var? Penis ucunda sümük gibi akıntı penis ucunda yanma, kaşıntı hissi, ateş, bulantı, halsizlik, eklem ağrıları, bel ağrısı gibi şikayetleriniz var mı? Bunlar soruluyor şimdi akıntı zaten çok belirgin.

Ne yapacağız, nasıl tanı koyacağız? Cilt lezyonu veya sümüksü akıntı var ise pratik olarak test yapmaya gerek yoktur. Görmek yeterlidir. Akıntı kültürü, kan testleri, vs. yapılabilir.

Cinsel yol ile bulaşabilen hastalıklar;

BAKTERİLER

 • Neisseria gonorrhoeae ( bel soğukluğu )
 • Treponema pallidum ( sfiliz)
 • Chlamydia trachomatis ( ensık )
 • Mycoplasma hominis
 • Üreaplasma urealyticum
 • Hemophilus ducreyi
 • Gardnerella vaginalis
 • Shıgella spp.

VİRÜSLER

 • HSV (genital uçuk)
 • HBV (sarılık)
 • HCV (sarılık)
 • HIV (aids)
 • HPV (genital siğil)

PROTOZOANLAR

 • Trichomonas vaginalis
 • Entamoeba histolytica
 • Giardia lamblia

MANTARLAR

 • Candida albicans

EKTOPARAZİTLER (Bitler)

 • Phthirius pubis
 • Sarcoptes scabiei

Şüpheli Cinsel İlişkide Prezervatif Kullanımı

Şüpheli cinsel ilişki nedir?

3 ay ve daha fazla cinsel birlikteliğiniz olmayan kişilerle yaptığınız her türlü cinsel eyleme şüpheli cinsel ilişki diyoruz. Örnek hiç ilişkiye girmediniz. 20 yıllık arkadaşınız ile ilişkiye girerseniz şüpheli cinsel ilişkidir. Sebebi daha önce hiç ilişkiye girmemiş olmanız. Kişiyi tanıyor olmanız bir şey ifade etmez. O kişiyle cinsel eyleminizin olması gerekiyor. Peki cinsel eylemin kendisi şüpheli ilişki denir mi? hayır denmez. Burada şöyle diyelim mesela eşiniz de anal seks yaptınız. Ben şüpheli ilişkiye girdim diyemezsiniz. Evet tıbbi olarak onaylanmayan bir ilişkiye girdiniz. Enfeksiyon kapma riskiniz fazla ama bu şüpheli cinsel ilişki olmuyor. Bu sadece uygunsuz ilişki oluyor. Onun için şüpheli cinsel ilişkiyi iyi ayırt etmek lazım. İyi tanımak lazım.

Şüpheli cinsel ilişkide prezervatif gerçekten tüm hastalıklardan koruyor mu? Prezervatif şüpheli cinsellikle ne zaman takılmalı?

Prezervatif ilişkiye başlamadan önce takmak gerekiyor. Çünkü ilişki anında yani sürtünerek ön sevişme sırasında sürtünme oluyor işte birbirini temas oluyor vesaire. Buda prezervatifin olmadığı zaman penisimizin cildin koruyuculuğu yok. Onun için şüpheli ilişkiye başladığınız anda hemen prezervatifi takmak gerekiyor. Cilt teması ile geçen hastalıklardan tam korumuyor prezervatif. Neden? çünkü prezervatif sadece penisin olduğu bölgedeki deliği kapatıyor ama cinsel bölge dediğimiz zaman yumurta var işte, bir miktar kasık arası, penisin üs bölgesi vesaire birçok yer kapsıyor. Dolayısıyla cinsel temasla geçen hastalıklardan prezervatif korumuyor. Prezervatif özellikle AİDS ve sarılık virüsünden, belsoğukluğu gibi hastalıklardan çok ciddi oranda koruyor. Ama bir genital siğilden koruyuculuğu yok sadece kapattığı yerdeki cilt koruyucu o kadar.

Oral sekste prezervatif kullanmalı mıyız? Kullanmamalı mıyız?

Oral sekste eğer prezervatif kullanılırsa neredeyse hastalıklarının tamamına karşı koruyucu hale geliyoruz. AİDS, virüsü, hiv virüsü, işte klamidya, belsoğukluğu vesaire bunların geçme ihtimali az. Eğer kullanmazsak bütün hastalıklar aynen vajinal sekste ve anal sekste olduğu gibi geçebilir. Yani sonuçta oral seks de aslında masum değil. Vajinal ve anal seks kadar eğer prezervatif kullanılmadığı zaman o kadar hastalık bulaşabilir hiçbir fark yok.

Şüpheli Cinsel İlişkiniz Oldu Bundan Sonra Ne Yapacağım?

Şüpheli cinsel ilişki oldu, 3 kişilik profili var.

Bir tanesi işleri oluruna bırakmak bana ne ya ne olacaksa olsun yani ölümüm cinsellikten olsun diyenler olabilir. Kinci grup hemen bir şey yapmak istiyorlar. Yani hemen bir durum tespiti yapalım diyorlar. Bir de 2 ile 6 hafta bekleyelim, bir süre bekleyeyim bakayım ne olacak diyenler var.

En iyi yöntem şikayet var ise hemen doktora gitmek.

Şikayet yok ise 2-6 hafta beklemek. Aslında niye 2-6 hafta bekliyoruz çünkü bu ilişkiden sonra bakterilerin ya da virüslerin ortalama şikayet yapma süresi dir. Mesela 6 hafta sonra akıntı, kaşıntı, yanma, lezyon bunları konuşmuştuk o zaman doktora gidersiniz. Doktor da gerekli tetkik ve tedavi yapar iş olur biter

2-6 hafta sonra şikayetiniz yok ise yine oluruna bırakabilir ya da doktora gidebilirsiniz. Şikayet olmadığı için yine hemen giden grup gibi multiplex pcr testleri, 3 veya 6.ayda hiv testi yapılır. Bu şekilde en azından taşıyıcı olup olmadığınızı da o öğrenmiş oluyoruz.