Kelime anlamıyla erkeklerde sperm dışarı sperm çıkmaması yani sperm örneği verdiğiniz zaman dışarıda hiç sperm göremiyorsak bunun adı azospermi.

Erkeklerin yüzde 1’inde görülür. Yani her yüz erkekten bir tanesinin de azospermi görüyoruz. Tabi bu durumla karşılaşıldığı zaman hastalarda gerçekten ciddi bir panik oluyor. Özellikle genç hastalarda artık ben çocuk sahibi olamayacağım diye böyle dünya karartıyorlar. Zaten bu videoyu izliyorsanız büyük ihtimalle azospermiyi duymuşsunuzdur. Sizin azospermini muhtemelen vardır. O zaman dikkatlice dinleyin, umutsuzluğa kapılmayın. Lütfen bu anlattıklarımı da bilmeniz yeterli çünkü bu iş oldukça karışık. Bazı konuları biz bile hakim olamıyoruz. Çok fazla yenilikler, çok fazla gelişmeler var ama bir süre çok umut vadederek çıkıyor ama sonra bir bakıyorsunuz bu işe yaramıyormuş gibi çok kavram kargaşası var.Lütfen bu videoyu izleyin. Ondan sonra kendinizi bir doktora, iyi bir doktora ya da bu işlerle ilgilenen bir doktora emanet edin.

Çocuk sahibi olamamanın yüzde 30-40 sebebi erkekten, yüzde 60 sebebi kadınlar olduğunu biliyoruz. Şimdi azospermi de elimize sonucu aldık. Ne yapalım?

İlk işimiz ikinci sperm tahlili yapmak. Çünkü bu zaten sperm bakma işi biraz da insan kaynaklı bir iş hatalar olabilir. Onun için mutlaka iki hatta bazen üç tane farklı merkezde sperm yaptırmamız gerekiyor.

Ondan sonra yapılması gereken muayene çok önemli. Testisiniz büyük mü, küçük mü aşağıda mı? yukarıda mı? varikosel var mı? Sperm yolları ele geliyor mu? Muayenede inanılmaz şekilde çok dikkatli bir şekilde yapılması gerekiyor.

Muayeneyi de geçtikten sonra hormon analizleri yapılması lazım. Eğer azosperminiz var ve tam teşekküllü biraz sonra bahsedeceğim hormonlarınız yapılmadıysa siz iyi bir araştırma yapılmamış demektir. Onun için hormon analizi önemli.

Genetik analiz her zaman yapalım mı? Çoğunlukla yapıyoruz ama bazen de gerek duymuyoruz, yapmıyoruz.

Azospermi olan aslında yüzde 1-2’sinde beyinde hipotalamus hipofiz dediğimiz bu hormonların salgılandığı bölgede bir problem var. Eğer bu hani kanser vesaire gibi bir durum değilse gerçekten kolay tedavi edilebilir bir durumdur. İkinci yer tabi hormonların etki edeceği yumurtalık bölgesi. Eğer tesisimizde yetersizlik varsa bu hormonlara karşı cevapsızlık varsa ve daha burada sayamayacağım kadar birçok şey varsa biz buna testis yetmezliği diyoruz. O zaman bunun oranını yüzde 30, 40. En zor tedavi edilen gruplardan bir tanesi olan testiküler yetmezlik varsa bir organ çalışmıyorsa gerçekten şu andaki tıp ilminde tedavi edilmesi zor. Üçüncü sebep ne olabilir? Üçüncü sebepte daha önce bahsetmiştim. Bu spermler burada yapıldıktan sonra buraları gidecek. Tabii sperm yoluna oradan uzun bir yol kat edecek iki taraf da bu prostatın da içinden geçecek. Buradaki seminer vezikül dediğimiz bez de sırasını sağlayacak prostatın içinden idrar yolunun açılacak, oradan da birçok uzun diyor. Bu uzun yolda tıkanıklıklar olabilir. Biz bunu obstrüksiyon diyoruz yani tıkanma diyoruz. İncelendiği zaman hastaların yüzde 10 ila 20-de bu tıkanma var. Eğer tıkanma varsa işimiz kolay.

Hastaların %50 sinde herhangi bir sebep bulunamaz. Bu durumda çok farklı protokoller vardır. Denenebilir. Başarı oranı oldukça düşüktür