Birinci ve ikinci basamaktan sonuç alamayan hastalarda son çaredir. Teknik olarak geri dönüşümü olmayan bir yöntem bunu daha önce anlatmıştım.

Dışarıdan belli olur mu? En çok endişe edilen bir durum. Bu protezler el ve ayak protezleri gibi değildir. Dışarıdan bakılınca kişinin protezi olup olmadığı belli olmaz.

Hissiyatım Değişir mi?  Hayır, Kişiler zevk almaya devam eder.

Boşalmada değişiklik yapar mı ?  Hayır yapmaz.Çocuk sahibi olmaya engel değil.

İdrar zorluğu yapar mı?  Hayır

Penis boyunda kısalma mı olur, uzama mı olur?  Enine-boyuna genişleyen üç parçalı protezlerde penis boyunda birkaç santimetre uzama ve kalınlaşma gerçekleşebiliyor. Tek parçalı protezlerde ise 5mm-1cm arası kısalma olabilir.

Enfeksiyon riski var mı? Evet var. Özellikle yeni çıkan protezlerde, 3 parçalı protezler de antibiyotik kaplı olduğu için bu risk çok daha az ama yine %1 enfeksiyon riski var. Bunu antibiyotik ile tedavi etmeye çalışıyoruz.

Eşimin canı yanar mı?  Hayır. Eş memnuniyeti %96.

Ne zaman kullanabilirim? Tek veya üç parçalı protezlerde hastanın durumuna göre 30-60 gün sonra kullanılabilir.

Tek parçalı ile üç parçalı farkı nedir?  Amaca ulaşmak her ikisinde de aynı. Kaliteli bir ilişki açısından ikisi de aynı, fark yok. Konfor farkı vardır. Tek parçalı protezler; penisiniz hep sert gözükür. Bu protez takıldığı zaman sadece elinizde bir miktar aşağıya-yukarı (7- 10 derecelik) bir kıvırma yapabilirsiniz. Dolayısıyla özellikle mayo giyildiği zaman ya da dar pantolon giydiği zaman penis sertliği dışarıdan belli olabilir. Çok parçalı protezde; ilişki bittiğine penisi indirerek normal duruş pozisyonuna alınır. Bu da dışarıda belli olmaz. Tıbbı açıdan başka bir fark yok.